Tour de „úrady“ po svadbe

Nevesty, verte mi, prvých pár dní po svadbe je čarovných. Doznievajú vo vás všetky zážitky, všetci vám gratulujú, delíte sa s výslužkami, tešíte sa so svojimi blízkymi a… zvykáte si na svoje nové meno. A tu príde trochu trpká skúsenosť s byrokraciou, úradmi, žiadosťami a mailovou komunikáciou… Budete prekvapené, kde všade treba zmenu priezviska nahlásiť. Poradíme vám, aby ste na nič nezabudli.

Dokladom o zmene mena je sobášny list, ktorý ste tesne po sobáši dostali a s ním vyrazíte do prvých inštitúcií. Mnohé ďalšie úrady si však radšej počkajú na občiansky preukaz – na ňom máte zo zadnej strany uvedené rodné priezvisko a tak si vedia zmenu overiť a zaevidovať. Niektoré (ako napr. vernostné karty do rôznych obchodov) doklad ani nevyžadujú. Len tak na okraj: je dobré pamätať na to, aby ste dokumenty a vaše osobné údaje nedávali len tak „z ruky“, určite neposielajte sken občianskeho preukazu len tak „hocikomu“, ale len osobám, ktoré sú oprávnené s osobnými údajmi diskrétne narábať. Občiansky preukaz dávajte z ruky len ku krátkemu nahliadnutiu.

Občiansky, vodičský preukaz a pas (cestovný doklad)

Vaše prvé kroky povedú na Okresné riaditeľstvo policajného zboru prípadne Klientské centrum ministerstva vnútra pre výmenu vodičského a občianskeho preukazu a pasu. Budú vás znovu fotografovať.
Presné lehoty si treba skontrolovať: je to inak pri zmene priezviska, inak pri zmene trvalého pobytu, inak pri vodičskom, občianskom či pase… v každom prípade je to prvá vec, ktorú treba v pomerne krátkej dobe zrealizovať. Kolky: občiansky 4,5 €, vodičský 6,5 €, pas 33 € (aktuálne sumy si skontrolujte, kolkomat vás sám povedie, treba zvoliť kategóriu „zmena údajov“)
Čo treba predložiť: ja som dala sobášny list, treba aj všetky staré doklady a kolky. Všetko vidia v systéme, kam to zadávala príslušná matrika (preto mi na matrike prízvukovali, nech nechodím v pondelok ráno, ale nechám jej 2-3 hodinky, kým to po sobote do systému zadá). Doklady si však vezmú a chvíľu chodíme po svete len so žiadosťami.

Zamestnávateľ a sociálna poisťovňa

Zamestnávateľovi som ani nemusela nič ukazovať, keď tak sobášny list alebo jeho sken… Sociálnej poisťovni zmenu nahlási zamestnávateľ – mzdové oddelenie alebo účtovník firmy. Ak ste SZČO, musíte to urobiť sami do 8 dní. Takisto si nás zaeviduje zamestnávateľ a ak je to relevantné, vytvorí nám napr. novú e-mailovú adresu a presmeruje tú starú. Pokiaľ máte živnosť alebo ste konateľom s.r.o., zmeny musíte tiež hlásiť na príslušných miestach.

Zdravotná poisťovňa

Nemusíte nič nahlasovať, pokiaľ ste občanom SR, trvalo bytom v SR a sobáš bol v SR. Synchronizácia zbieha automaticky prepojením na štátne databázy. Požiadajte v súlade s postupmi vašej zdravotnej poisťovne o vydanie nového preukazu poistenca. Toto sa dá urobiť aj online, ak máte aktivované elektronické služby. Preukaz vám príde doporučene poštou. 

Daňový úrad (ak máte pridelené DIČ)

O zmenu je potrebné požiadať osobne do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom nastala zmena. Treba osobne predložiť pôvodnú DIČ kartičku (vrátiť ju) a nový občiansky preukaz a vyplniť jeden papier. Nová kartička vám príde doporučene poštou.

Kataster nehnuteľností

Pokiaľ ste vlastníkom nehnuteľnosti, musíte zmenu priezviska riešiť osobne na príslušnom katastrálnom okresnom úrade, v ktorom je nehnuteľnosť zapísaná – pozor, nielen s novým občianskym, ale aj s vybastlenou „žiadosťou“, kde uvediete, ktorých presne listov vlastníctva a nehnuteľností sa zmena týka, aké sú staré údaje a aké sú nové údaje. Ak túto žiadosť nemáte, úradníci sú zhovievaví. Oficiálne je na to lehota 30 dní, ale ľudia to často riešia až po rokoch… ak totiž budete v budúcnosti chcieť s nehnuteľnosťou nakladať, budú musieť najprv údaje zaktualizovať, potom čakať 30 dní na zápis a potom môžu s nehnuteľnosťou „hýbať“. Zmena sa vykoná bezplatne.

Mestský úrad (ak platíte daň z nehnuteľnosti)

Vyriešila som to mailom na svoju referentku (viz. posledné vyúčtovanie dane, tam je uvedená) so skenom občianskeho.

Nasledujú zmeny, pri ktorých už nemáte presné lehoty, ale treba už mať nový občiansky – vyberte si a vypíšte si zoznam inštitúcií, ktoré sú pre Vás relevantné:

Súkromná poisťovňa (napr. AXA, Generali, NN, Wüstenrot…):
Ak máte 2. alebo 3. pilier, iné poistné produkty, životnú poistku, poistenie nehnuteľnosti či auta, nezabudnite ani na tieto poisťovne. Často je to možné vybaviť cez online portál, niekedy však len osobne na pobočke. Ako prílohu treba predložiť doklad, ktorý zmenu preukazuje, teda napr. sobášny list, alebo si počkajte na nový občiansky preukaz.  

Vaša banka – s novým občianskym na pobočke + nový podpisový vzor! Ten si natrénujte.

Dodávatelia energií – podľa zaužívaných zvyklostí tej-ktorej spoločnosti – rieši sa to napr. cez kontaktný email alebo hotline, prípadne na pobočke.

RTVS – ak platíte koncesionárske poplatky cez pridelený variabilný symbol – aj cez online portál, netreba tam žiadny doklad nahrávať…

Dopravná karta (autobusy, vlaky, mestská hromadná doprava…) – na pobočke s dopravnou kartou a novým občianskym

Mobilní operátori – na pobočke s novým občianskym

Spoločenstvo vlastníkov bytov – s novým občianskym mailom alebo osobne

Billa karta a iné vernostné karty do obchodov a supermarketov – väčšinou stačí mailom na infolinku a kartu netreba vymieňať, stačí používať starú.

A to by malo byť všetko. Uff, celkom dosť práce, však? Ešte že to meno nemeníme v živote často 🙂 tak držíme palce, nech všetko s úsmevom vybavíte a nech sa vám s novým menom krásne žije 🙂 


Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top