Trapasy na svadbe a ako im predísť

Ruku na srdce, aká by to bola svadba bez poriadnej dávky smiechu a zábavy? Každý mladý pár sa snaží, aby sa ich hostia na svadbe dobre zabavili a zostala im v spomienkach ako nezabudnuteľný a príjemne strávený deň. Niekedy však nejde všetko úplne podľa plánu. Často nás prekvapí niečo nečakané, úsmevné a trošku aj trápne. Ale taký je život. Pozrime sa bližšie na to, čo všetko sa na svadbe môže stať a ako tomu môžeme pri troche šťastia predísť.

Oblečenie

Odtrhnuté ramienko, fľaky na košeli, nohavice roztrhnuté na tých najnevhodnejších miestach, zlomený podpätok… asi nemusím pokračovať, každý z nás už takýto spoločenský trapas zažil. Najmä ak zo skrine vytiahneme raz za rok svoje nepoužívané príležitostné oblečenie. Preto neurobíte chybu, keď na toalety pripravíte takzvaný „košík poslednej záchrany“, ktorý bude obsahovať náhradné silonky, ihlu a niť, korektor, vlhčené obrúsky, leukoplast, zatvárací špendlík či malé nožničky a iné potrebné veci. Môže sa stať, že vám niekto z hostí bude za tieto drobnosti veľmi vďačný.

Nevestičky, najmä vy dajte dobrý pozor na svoje vysnívané šaty a vyskúšajte pevnosť ramienok a slabé miesta šiat. Dôležité je, aby vám šaty dobre padli, či už sa rozhodnete do svadby schudnúť alebo naopak priberiete zo skonzumovanej protistresovej čokolády 🙂 bola by škoda, keby sa vašim krásnym a jedinečným šatám stala počas vášho dňa nejaká nehoda. Ale keby aj, nič sa nedeje. Na tanečnú zábavu máte predsa určite pripravené krásne popolnočné šaty a ak si snehobiele šaty zašpiníte na fotení, šikovný fotograf bude počas večera robiť také fotky, že aspoň na nich nebude tento váš faux-pas vôbec viditeľný. Určite majte pri sebe zatvárací špendlík a ihlu a niť, mama alebo šikovná teta či družička vás v prípade potreby zachráni. Hlavne hlavu hore a s úsmevom! Na svadbe sa predsa deje toľko zaujímavého, že si nikto nebude vaše dolu trochu natrhnuté šaty pridlho obzerať.

Organizačný chaos

Každý, kto mal svadbu alebo sa bližšie podieľal na organizácii nejakej svadby, bez váhania uzná, že svadba je organizačne mimoriadne komplexná a náročná záležitosť. Nie každý to zvláda ľavou zadnou. Čo sa teda môže stať? Asi všetko možné! Časť hostí zablúdi, aj počasie urobí škrt cez rozpočet, zabudne sa na svadobnú tortu či tombolu, fotograf nezachytí moment, ktorý sme chceli, nefunguje premietačka, do programu sa dostane nejaká neplánovaná hra alebo zvláštne tanečné čísla, únos nevesty neskončí podľa predstáv… Na toto sa treba určite pripraviť, lebo asi žiadna svadba ešte neprebehla podľa ideálneho plánu. Treba byť flexibilný, improvizovať a nepokaziť si tento krásny deň.

Nehody

Na oslavách sa pravidelne niečo rozbije, pokazí či rozleje. Možno vám aj svadobný prstienok vypadne z nervozitou roztrasených rúk. No a čo? Veď sme len ľudia. Spadnuté veci rýchlo a šikovne zdvihnite. Nebojte, budete v ten deň tak plní adrenalínu (aj keď ste spali noc predtým len pár hodín), že budete mať oči aj na chrbte. V reštaurácii majú vždy metlu, handru, čistiace prostriedky a všetky nehody pomôžu vyriešiť veľmi rýchlo, ochotný personál si určite poradí. Vopred sa dohodnite so šikovnou družičkou alebo ideálne so zástupcom silnejšieho pohlavia – bratom, bratrancom a pod., aby sa chopil iniciatívy, situáciu s prehľadom pomohol zvládnuť a hostí usmernil – a vy ako manželský pár si nemusíte špiniť ruky či krásne oblečenie. Chôdzu vo vysokých opätkoch si radšej nacvičte a ak nie ste na vysoké topánky zvyknutá, jednoducho si ich nedávajte (nie, nemusí sa to 🙂 a nemá ich každá nevesta) a zvoľte nižší pohodlný opätok, aby ste si boli istá každým svojím krokom.

Zábavní strýkovia

Každá rodina má svojho zabávača, ktorý vie v tých najlepších momentoch dať k lepšiemu, ako na vás na rodinnej oslave spadol vianočný stromček alebo vás do líca pohrýzol susedov pes. Najmä ak sa predtým posilní trochou alkoholu 🙂 bude možno celkom fajn, keď mu zveríte vtipný a hlavne krátky prípitok, kde sa jeho vtipné črevo môže realizovať. Inak nech tvorbu zábavy prenechá radšej skúsenému starejšiemu. Ten si len bude musieť strážiť, aby sa mu nedostal k mikrofónu 🙂 Prípadne sa ešte pred svadbou dohodnite s nejakým jeho blízkym príbuzným, manželkou a pod., nech na príbuzného „dá pozor“. Ale ak aj padnú nejaké perly, žiadny problém. Sú tam predsa len vaši priatelia a rodina, ktorí sa cez to určite prenesú s pochopením a úsmevom.

Konzumácia alkoholu

Aj keď sa hovorí, že zabaviť sa dá aj bez alkoholu, všetci (najmä my Slováci) to dobre poznáme – až pri poháriku sa rozbehne nespútaná zábava a zabudneme aspoň na chvíľu na všetky naše malé boliestky a spoločenské zábrany. A tie najlepšie príhody, nad ktorými sa ešte aj po desiatich, dvadsiatich rokoch smejeme či červenáme, sa väčšinou udiali za sprievodu a posilnenia „strýka Jacka“, „kapitána Morgana“ a podobných nemých hrdinov našich osláv. O dobrý trapas sa za sprievodu alkoholu vedia postarať najmä naši mladí slobodní kamaráti 🙂 a o tom to práve je, užiť si tento deň, kedy sa z mládenca stáva manžel a z dievčiny jeho žena. Nie že by sa odteraz už nikdy nemohli zabaviť na oslave s alkoholom, to nie, priam naopak. Budú sa však musieť správať zodpovedne, nestratiť dôveru svojho životného partnera a ak po svadbe plánujú bábätko alebo rovno dve za sebou, žena si bude musieť alkohol na dlhší čas odrieknuť. Tak prečo si tento deň teraz neužiť po svojom, ako potom celý život ľutovať?

Všetci vieme a máme aj svoje skúsenosti s tým, že alkohol sa nemá piť nalačno. Preto zabezpečte, aby bolo na stoloch dostatok slaného pečiva, aby sa podávalo sýte jedlo, syrové taniere a pod., aby si konzumenti alkoholu mali aj okolo polnoci možnosť do niečoho zahryznúť. A hlavne neurobte chybu ako moja kamarátka, nevesta, ktorú pobúrilo, že brat jej ženícha si na svadbu doviedol dvoch kamarátov, ktorí neboli na zozname hostí a teda pre nich nebola plánovaná večera (nuž, koho by to nepobúrilo 🙂 Chalani boli z hodovne vykázaní s odkazom, že môžu prísť maximálne na tanečnú zábavu. Nuž ale čo sa potom stalo… namiesto svadobnej tabule išli do najbližšej dedinskej krčmy, kde sa vôbec nenajedli, ale zato nalačno opili a takí sa vrátili na svadobnú zábavu. A o pravú zábavu bolo potom už naozaj postarané 🙂

Je to teda na vás, mladomanželoch, keďže vy si s reštauráciou vopred odsúhlasíte, do akej miery dáte na vašej svadbe konzumácii alkoholu voľnú ruku. Najdôležitejšie pritom je, aby ste sa vy cítili príjemne. Vypité množstvo o zábave naozaj nerozhoduje, skôr sú to vaši hostia a to, do akej miery sú na alkohol zvyknutí a vedia ho spracovať. Opitá nevesta je však asi najväčší trapas na vlastnej svadbe, preto, milé nevesty, naozaj len s mierou. Je v každom prípade lepšie, keď sa alkohol začne vo väčšom konzumovať až v neskorších večerných hodinách, keď sa malé deti a staršie ročníky odoberú do postele. To všetko sa dá s obsluhou dohodnúť a vaši hostia budú vaše pravidlá (dúfam) rešpektovať. 

Užite si teda svadbu hlavne naplno a podľa seba! A všetky trapasy berte s úsmevom, nech vám váš veľký deň nič nepokazí. Veď aspoň budete mať na čo spomínať 🙂 a mnohé drobné nedostatky si väčšina hostí absolútne nevšimne. 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top